Barodontalgia

Barodontalgia ból zęba podczas nurkowania, spowodowany wzrostem ciśnienia, podobny do aerodontalgii. Prawo Boyle’a-Mariotte’a /1662 r./ dotyczy zachowania gazu doskonałego w przemianie izotermicznej: “W stałej temperaturze objętość (V) danej masy gazu jest odwrotnie proporcjonalna do jego ciśnienia p.” pV = const. V \sim \frac{1}{p} dlatego też schodzenie pod wodę/wznoszenie się w powietrze osób posiadających w zębach przestrzenie wypełnione powietrzem powoduje ból. barodontalgia /schodzenie pod wodę/: wzrost ciśnienia->zmniejszenie objętości na powierzchni panuje ciśnienie 1atm,na 30metrach głębokości 4atm. rodzaj bólu i jego nasilenie jest tak duże,że działanie nurka na takiej głębokości są niemożliwe. przyczyny dostępu powietrza:

  • nieszczelne wypełnienia,
  • próchnica,
  • ropień,
  • przekrwienie zatoki szczękowej,
  • zranienie miazgi,leczenie kanałowe,

zejście na dużą głębokość osoby będącej w trakcie leczenia kanałowego i posiadającej wypełnienie tymczasowe może spowodować rozerwanie ścian zęba.odontocrexis and is found to be more common in deep divers using a heliox mixture.

pełnoceramiczne uzupełnienia protetyczne mogą również ulec nagłemu rozerwaniu nawet na głębokości 20m.

Podsumowanie: wszystkie osoby zajmujące się nurkowaniem powinny bardzo drobiazgowo przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i podlegać kontroli dentystycznej szczególnie przed rozpoczynającym się sezonem i głębszymi zejściami /usunięcie zmian próchnicowych, wzmocnienie słabo osadzonych koron, wyleczenie chorób przyzębia oraz zakończenie leczenia kanałów zębów/.

ból głowy,mięśni i stawów spowodowany częstym zaciskaniem zębów w celu utrzymania aparatu tlenowego. najczęściej ustnik zbudowany jest z neoprenu i gumy silikonowej i utrzymywany jest przez zakładki? na kłach i przedtrzonowcach. średniej długości czas spędzany pod wodą wynosi 40-60min,w czasie którego siła zaciskająca ustnik przez mięśnie jest stała. osoby cierpiące na ból stawów skroniowo-żuchwowych /TMJ syndrome/ nie są w stanie wytrzymać powstającego bólu. rozprowadzenie działającej siły na większej powierzchni obejmującej też zęby trzonowe umożliwiłoby wyrównanie ciężaru ustnika i zmniejszyło napięcie panujące w stawie.