Choroba Bowena

Choroba Bowena, morbus Bowen jest to postać raka przedinwazyjnego (carcinoma in situ) skóry; pojedyncze lub mnogie ogniska, dobrze odgraniczone od skóry zdrowej, brunatnawej barwy, o hiperkeratotycznej lub gładkiej powierzchni. Uważa się, ze związek z wystąpieniem choroby Bowena mają takie czynniki, jak: uszkodzenie skóry przez promieniowanie słoneczne, toksyny (arszenik)
immunosupresja, infekcje wirusowe (HPV-16), przewlekłe choroby skóry.

Objawy: dla choroby Bowena charakterystyczne są zmiany płasko- wyniosłe, wyraźnie odgraniczone, szerzące się na obwód “pełzakowato”. W środkowej części zmiany może pojawić się nadżerka i zanik bliznowaty. Zmiany lokalizują się najczęściej na skórze kończyn i tułowia. Zmiany nie ustępują samoistnie, 10% przypadków choroby Bowena z czasem przechodzi w raki kolczystokomórkowe. Gdy zmiany dotyczą żołędzi prącia bądź warg sromowych, mówimy o erytroplazji Queyrata.

Różnicowanie: rak podstawnokomórkowy powierzchowny (basalioma superficiale), liszaj płaski zanikowy i barwnikowy (lichen planus pigmentosus atrophicans), łuszczyca zadawniona (psoriasis inveterata).

Leczenie: krioterapia, laseroterapia, chirurgiczne usunięcie, 5% maść 5-fluorouracylowa.

Bibliografia
Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005