Chrapanie

Chrapanie, bezdech senny Jeśli jesteś jedną z wielu osób która od lat cierpi z powodu chrapania lub śpisz obok osoby która chrapie, twój dentysta może pomóc. Wyobraź sobie jak miło byłoby cieszyć się nieprzerwanym głębokim i odświeżającym snem. Obudzić się w pełni wypoczętym i z niecierpliwością wypatrywać nadchodzącego dnia. Ludzie którzy chrapią,czasami przestają oddychać podczas snu, tracą energię i wyglądają na zmęczonych i nieszczęśliwych. Ucinają sobie krótkie drzemki podczas dnia albo nawet zasypiają kiedy prowadzą samochód.Mogą temu towarzyszyć nagłe zmiany nastroju, zaniki pamięci albo inne niepożądane przypadłości, które z czasem staja się widoczne.

Zagrożenie: W czasie snu mięśnie twarzy i gardła są rozluźnione,żuchwa opada swobodnie zmniejszając średnicę cieśni gardła. Szybkość przechodzącego przez nią powietrza wzrasta,wprawiając tkanki miękkie w drgania i wywołując charakterystyczny dźwięk. Niebezpieczeństwo jest jednak znacznie większe,gdyż może dojść do częściowej lub całkowitej blokady dróg oddechowych prowadząc do niedotlenienia organizmu. Zaczyna się on wówczas bronić poprzez zwiększenie produkcji adrenaliny,noradrenaliny i dopaminy obkurczających naczynia,w wyniku czego powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Ponadto pobudzony zostaje układ nerwowy współczulny i organizm produkuje angiostatynę II, substancję najsilniej obkurczającą naczynia,podnosząc ciśnienie krwi.

Leczenie: rozwiązanie stanowi specjalna szyna wykonywana przez technika dentystycznego po pobraniu wycisku przez stomatologa. Jej zadaniem jest wysuwanie do przodu żuchwy aby poszerzyć drogi oddechowe. Przypomina ona szyny ochronne stosowane przez sportowców trenujących sztuki walki.

Chrapanie to coś więcej niż tylko niedogodność dla domowników. Chrapanie wpływa na kondycję całego organizmu. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa , rośnie rola dentysty w leczeniu chrapania i bezdechu nocnego. Dentysta może zmienić jakość życia człowieka poprzez poprawienie jego zdrowia, jego snu oraz snu innych z najbliższego otoczenia. Jest wiele schorzeń związanych ze snem – bezsenność, narkolepsja , zaburzenia fazy REM to tylko kilka. Najbardziej rozpowszechnione to chrapanie i bezdech nocny. Około 40 % dorosłych powyżej 40 roku życia chrapie. 9% mężczyzn i 4% kobiet ma objawy bezdechu nocnego. Chrapanie występuje wtedy gdy podniebienie miękkie i tzw języczek wibrują w pobliżu tylnej ściany gardła. Bezdech nocny polega na całkowitym rozluźnieniu języka i podniebienia miękkiego – zostaje zablokowany przepływ powietrza i chory dusi się. Zmniejszony dopływ tlenu do mózgu , podczas bezdechu, wywołuje obronną reakcję : mózg wysyła sygnał do mięsni oddechowych , które naprężając się odblokowują przepływ powietrza. Objawy bezdechu to głośne chrapanie z okresowym zatrzymaniem oddechu, senność w dzień, trudności z koncentracją, słaba pamięć , zmiana osobowości. Domowe sposoby zapobiegające: – zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie właściwej wagi. – 60 % chrapie tylko w pozycji na plecach, wtedy bardzo pomocna może okazać się specjalna poduszka na szelkach zapobiegająca spaniu ” na wznak”. -Aczkolwiek niedrożny nos nie jest główną przyczyną chrapania, to jednak w takim przypadku pomocne będą paski typu ” Breath Right”, spopularyzowane przez niektórych zawodników piłki nożnej – unikanie przed snem alkoholu oraz środków uspokajających. Metody leczenia : – CPAP – pacjent śpi w plastikowej masce do której specjalne specjalne urządzenie pompuje powietrze -uvulopalatopharyngoplastyka – usunięcie ” języczka” i 1/3 podniebienia miękkiego -sommoplastyka – elektrochirgiczne nacięcie podniebienia miękkiego,wytworzenie blizny i obkurczenie podniebienia. – stomatologiczne aparaty ułatwiające sen.

Na rynku amerykańskim istnieje około 50 różnych aparatów zakładanych przez stomatologów. Można je podzielić na dwie grupy: a) zmieniające położenie żuchwy – poprzez wysunięcie żuchwy do przodu językodblokowuje tylną ścianę gardła b) utrzymujące język w pozycji do przodu. W mojej praktyce z powodzeniem stosuję aparaty typu A