Ranula

Ranula, żabka to rodzaj mucoceli, torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej spowodowana zamknięciem przewodu wyprowadzającego. niezwykle rzadko w torbieli może rozwinąć się nowotwór złośliwy. ma najczęściej postać uwypuklenia błony śluzowej w okolicy kąta ust, na wargach i policzku o średnicy 0,5-1,0cm wypełnionego płynem. jeśli nie opróżniają się same i wzrastają, należy je wyłuszczać /cystectomia/. wydzielina znajdująca się wewnątrz torbieli może ulegać zakażeniu.

Przyczyny: kamica ślinianek, urazy okolicy podjęzykowej powodujące blizny zwężające przewód ślinowy, zapalenia powodujące zwężenie i zwłóknienie przewodu ślinowego, ślinianka powiększa się z powodu nagromadzenia się zalegającej śliny, powodując wypchnięcie języka do przodu i uwypuklenie dna jamy ustnej.

Objawy: obrzęk okolicy podjęzykowej, wypchnięcie języka do góry, utrudniona mowa i połykanie.

Rozpoznanie: w okolicy podjęzykowej widoczne jest różowo-niebieskie uwypuklenie kształtu owalnego z przeświecającym pod ścieńczałą błoną śluzową nagromadzonym śluzem. czasami palpacyjnie może być także wyczuwalny obrzęk okolicy podjęzykowej od strony szyi. czasami torbiel samoistnie opróżnia się na skutek pęknięcia, jednak po kilku dniach “dopełnia się” ponownie.

Leczenie: polega na usunięciu torbieli zawsze wraz ze ślinianką podjęzykową, gdyż torbiel może nawracać. usunięcie może być przeprowadzone przez cięcie w dnie jamy ustnej a w przypadku dużych żabek polega także na otwarciu okolicy podjęzykowej od strony zewnętrznej na szyi. inną metodą leczenia jest marsupializacja ściany torbieli.